Etopiryna x 10 tabl
  • Etopiryna x 10 tabl

Etopiryna x 50 tabl

Ocena 

Etopiryna bol głowy i inne bole o umiarkowanym nasileniu, zwłaszcza pochodzenia zapalnego.

5,81 £
Brutto
Ilość

Opis

Etopiryna x 50 tabl

Etopiryna wskazania i działanie

  • Ból głowy i inne bóle o umiarkowanym nasileniu, zwłaszcza pochodzenia zapalnego.
  • Preparat o skojarzonym działaniu składników. Kwas acetylosalicylowy i etenzamid (pochodna kwasu salicylowego) działają przeciwbólowo poprzez hamowanie syntezy prostaglandyn, co prowadzi do zmniejszenia wrażliwości nocyceptorów. Salicylany szybko i prawie całkowicie wchłaniają się z przewodu pokarmowego. Silnie wiążą się z białkami osocza oraz wypierają z połączeń inne leki. Przenikają do płynów ustrojowych i do większości tkanek. T0,5 kwasu acetylosalicylowego wynosi 2-3 h. Kofeina nasila działanie przeciwbólowe salicylanów. Szybko wchłania się z przewodu pokarmowego, osiągając maksymalne stężenie po 1-2 h. Przenika do mleka matki, przez barierę krew-mózg i łożyskową. T0,5 wynosi 3-7 h. Metabolizm leku zachodzi w wątrobie, a wydalanie przez nerki.


Etopiryna dawkowanie
Doustnie. Dorośli i dzieci powyżej 13 r.ż.: 1-2 tabl. jednorazowo lub w razie potrzeby tę samą dawkę co 8 h, po posiłku, popijając dużą ilością wody. Nie stosować więcej niż 4 g kwasu acetylosalicylowego na dobę. Preparatu nie należy stosować dłużej niż kilka dni. U pacjentów w podeszłym wieku należy stosować mniejsze dawki i zwiększyć odstępy w podawaniu.


Etopiryna przeciwwskazania
Nadwrażliwość na składniki preparatu. Nadwrażliwość na inne leki z grupy NLPZ przebiegająca z pokrzywką, obrzękiem naczynioruchowym, skurczem oskrzeli, ciężkim nieżytem nosa, wstrząsem. Astma oskrzelowa z polipami nosa (wywołane lub nasilone przez kwas acetylosalicylowy). Czynna choroba wrzodowa żołądka i dwunastnicy, krwawienia z przewodu pokarmowego. Ciężka niewydolność wątroby i nerek. Zaburzenia krzepliwości krwi (hemofilia, trombocytopenia). Dzieci poniżej 13 r.ż. (zwłaszcza w przebiegu ospy wietrznej i grypy ze względu na możliwość wystąpienia zagrażającego życiu zespołu Reye'a). Ostrożnie stosować w przypadku krwotoków macicznych, nadmiernego krwawienia miesiączkowego, stosowania wewnątrzmacicznej wkładki antykoncepcyjnej, dny, skazy moczanowej, nadciśnienia, niewydolności serca, niedoboru G-6-PD, u pacjentów z hipoprotrombinemią w wywiadzie, niedoborem witaminy K, trombocytopenią, ciężkim uszkodzeniem nerek oraz leczonych antykoagulantami. Bezpieczeństwo stosowania w ciąży: kat. C (wg US FDA). Preparat może być stosowany w I i II trymestrze ciąży tylko w przypadku, gdy spodziewane korzyści dla matki przewyższają potencjalne ryzyko dla płodu. Nie stosować w III trymestrze ciąży, ponieważ preparat może powodować wady rozwojowe płodu i komplikacje podczas porodu. Nie zaleca się stosowania w okresie karmienia piersią.


Mogą wystąpić: niestrawność, zgaga, uczucie pełności w nadbrzuszu, nudności, wymioty, brak łaknienia, bóle brzucha, krwawienia, uszkodzenie śluzówki żołądka, zaostrzenie (nawrót) choroby wrzodowej, zwiększenie aktywności aminotransferaz, fosfatazy alkalicznej i stężenia bilirubiny we krwi, szumy uszne (pierwszy objaw zatrucia salicylanami), odwracalna utrata słuchu, białkomocz, obecność leukocytów i erytrocytów w moczu, nerfoparia z martwicą brodawek nerkowych, trombocytopenia, niedokrwistość wskutek mikrokrwawień z przewodu pokarmowego, niedokrwistość hemolityczna u pacjentów z niedoborem G-6-PD, leukopenia, agranulocytoza, eozynopenia, rozsiane krzepnięcie śródnaczyniowe (DIC), wykwity skórne, pęcherze, plamica, pokrzywka, obrzęk naczynioruchowy, skurcz oskrzeli, ciężki nieżyt nosa, łzawienie, ostra niewydolność krążenia obwodowego, gorączka, zaburzenia widzenia, pobudzenie o.u.n. (po kofeinie). Nadwrażliwość na kwas acetylosalicylowy występuje u 0,3% populacji oraz u 20% chorych na astmę oskrzelową lub przewlekłą pokrzywkę. Objawy nadwrażliwości (pokrzywka, wstrząs) mogą wystąpić do 3 h po zażyciu leku. Szczególnie u pacjentów z młodzieńczym zapaleniem stawów, układowym toczniem rumieniowatym, chorobą reumatyczną lub istniejącym uprzednio uszkodzeniem wątroby mogą wystąpić ostre, odwracalne uszkodzenie wątroby, ogniskowa martwica komórek wątrobowych, tkliwość i powiększenie wątroby. Owrzodzenie żołądka występuje u 15% chorych przewlekle stosujących kwas acetylosalicylowy.

Skład
1 tabl. zawiera 300 mg kwasuacetylosalicylowego, 100 mg etenzamidu, 50 mg kofeiny.

Apteka UK Informacje dodatkowe
Przed użyciem zapoznaj się z ulotką dołączoną do opakowania, która zawiera wskazania, przeciwwskazania, dane dotyczące działań niepożądanych i dawkowanie oraz informacje dotyczące stosowania i przechowywania produktu leczniczego, bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu.

Szczegóły produktu
0
14 Przedmioty
Opinie

Na razie nie dodano żadnej recenzji.

Napisz swoją opinię

Etopiryna x 50 tabl

Etopiryna x 50 tabl

Etopiryna bol głowy i inne bole o umiarkowanym nasileniu, zwłaszcza pochodzenia zapalnego.

Napisz swoją opinię
16 innych produktów w tej samej kategorii:

Śledź nas na Facebooku